داستان دومرول – نوشته صمد بهرنگی

نام داستان : دومرول
نویسنده : صمد بهرنگی
بخشی از مقدمه این کتاب :
کتاب « دده قورقود » از داستانهای قدیمی آذربایجان است که از چند سال پیش به یادگار مانده است. داستان ها مربوط به ترکان قدیمی است که به آنها «اوغوز» می گفتند. قوم اوغوز دارای پهلوانان و سرکردگان و دسته های زیادی بود. «دده قورقود» نام پیر ریش سفید اوغوز بوده است که در شادی و غصه شریک آنها می شد و داستان پهلوانیهای آنها را می سرود.
« دومرول دیوانه سر» یکی از پهلوانان دلیر اوغوز بوده است. در این کتاب سرگذشت او را خواهید خواند که چطور خواست «مرگ» و «عزراییل» را از میان بردارد.
در این سرگذشت قسمتی از آرزوهای انسانهای قدیمی خوب گفته شده است. مثلا نشان داده شده است که انسانها همیشه از مرگ هراسان بوده اند و مرگ ناجوانمردانه آنها را درو کرده است و انسانها خواسته اند از مرگ فرار کنند. باز در این سرگذشت نشان داده شده است که اگر انسان ها همدیگر را دوست بدارند و خوشبختی خود را در خوشبختی دیگران جستجو کنند، حتی می توانند بر عزراییل غلبه کنند و به شادی و خوشبختی دسته جمعی برسند.
من این افسانه را از زبان اصلی کتاب، یعنی ترکی، ترجمه کرده ام و بعد قسمتهای کوچکی از آن را انداخته ام و قسمت های کوچک دیگری به آن افزوده ام و ساده اش کرده ام که مناسب حال شما نوجوانان باشد.
باز تکرار می کنم که هیچکدام از افسانه های قدیمی ارزش علمی ندارد و نباید اعتقادهای آدمهای این افسانه ها را حقیقت پنداشت. افکار و گفتگوها و رفتار قهرمانان این افسانه ها نمی تواند برای ما سرمشق باشد. ما باید افکار و گفتگوها و رفتارمان را از زمان و مکان خودمان بگیریم…. (برای خواندن ادامه، فایل را دانلود کنید)

فرمت کتاب : PDF

تعداد صفحات : ۱۲

حجم فایل : ۲۳۰ کیلوبایت

لینک دانلود کتاب

پسورد فایل : www.pars-pdf.com


تبلیغات دانلود کتاب و PDF

تبلیغات

دانلود کتاب های فارسی به رایگان

هنوز دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه