دانلود کتاب نهضت سربداران خراسان

نام کتاب : نهضت سربداران خراسان
ای. پ پطروشفسکی
ترجمه کریم کشاورز

کتاب نهضت سربداران خراسان

مقدمه مترجم :
مردم ایران زمین پس از هجوم صحرانشینان لگام گسیخته مغول و ترک به رغم سستی و بی سیاستی محمد خوارزمشاه و خلیفه بغداد هیچگاه از پایداری در برابر متجاوزان غارتگر و خونخوار باز نایستادند.
مقاومت مردم شکل های گوناگون داشت. در آغاز امر بصورت حماسه جلال الدین که مورد تایید و حمایت مردم بود تجلی کرد و بعد بصورت قیامهای محلی – مانند خروج تارابی در بخارا – یا حتی اقدامات مدبرانه بزرگان فارس و گذشت ناگزیر در برابر متجاوز وحشی و نیرومند و یا گرویدن به مذهب تشیع در برابر مذهب تسنن (که مورد نظر مغولان بود) ظاهر گشت. بازپسین شربه را خروج سربداران خراسان بر کاخ فرمانروایی و غارتگری ایلخانان مغول وارد اورد و یحیی کرابی سرور سربردار بساط خودکامی طوغای تیمور را در خراسان سرنگون ساخت.
شایسته توجه است که پیروزی شاهزاده دیمتری دانسکوی در جنگ کولیکوف بر ضد مامای خان مغول – که آغاز رهائی روسیه از چنگ مغولان بود در سپتامبر سال ۱۳۸۰ میلادی وقوع یافت و حال آنکه سربداران خراسان ۳۷ سال پیش از آن تاریخ در ۱۶ ذیقعده سال ۷۵۴ هجری قمری (۱۳ دسامبر ۱۳۵۳ میلادی) بسلطه مغولان هلاکوئی در ایران پایان بخشیدند. درباره این خروج تاریخ مستقلی در زبان فارسی وجود ندارد. آقای ای. پ. پطروشفسکی (۱) که یکی از ایرانشناسان بنام کشور همسایه ما – اتحاد شوروی سابق – میباشد رساله ای در این موضوع گرد آورده اند. تا اندازه ای که بخاطر دارد این نخستین اثر مرتب و مستقلی است که درباره خروج سربداران خراسان منتشر شده است و بدین سبب به ترجمه آن اقدام شد. بدیهی است که هموطنان دانشمند میتوانند آثار دقیق تر و بهتری به خوانندگان فارسی زبان عرضه دارند. ولی بنظر میرسد که تا پیدایش آثار مزبور که حقا باید در این موضوع تاریخی بقلم استادان محقق ایرانی نوشته شود- این رساله مفید خواهد بود…..

فرمت کتاب : PDF

تعداد صفحات : ۱۱۸

حجم فایل : ۱۱۳۸ کیلوبایت

لینک دانلود کتاب

پسورد فایل : www.pars-pdf.com


تبلیغات دانلود کتاب و PDF

تبلیغات

دانلود کتاب های فارسی به رایگان

هنوز دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه