دانلود کتاب PDF درباره میرزا تقی خان امیرکبیر

نام کتاب : امیر کبیر

نویسنده : بهداد

چند خط از پیش گفتار :
این رساله تلاشی است برای روشن کردن زوایای ناشناخته یکی از برجسته ترین جریان های تاریخ عصر جدید ایران.
نویسنده کوشیده است تا تحلیلی نو و علمی از این جریان بدست دهد و چهره میرزا تقی خان امیرکبیر قهرمان آنرا دقیقا و آنچنان که در زندگی واقعی بود ترسیم کند.
وقایع دوران امیر کبیر نخست در تواریخ عصر قاجاریه – چه خطی و چه چاپی – و نیز اسناد دولتی آن زمان انعکاس یافت. که از آن جمله می توان به «روضه الصفای ناصری» تالیف «رضا قلی خان هدایت» و «ناسخ التواریخ» تالیف «لسان الملک سپهر» و نیز « اسناد وزارت خارجه ایران» «نامه های روزانه امیر به شاه» اسناد وزارت خارجه روسیه و انگلستان یاد کرد.
نامه های امیرکبیر به شاه روشنگرترین این اسناد است. نویسنده بیشتر استدلالات خود را بر پایه این برنامه ها طرح کرده، اسناد نامبرده را به طور عمده از «امیرکبیر و ایران» نگاشته آقای «دکتر فریدون آدمیت» اخذ و نقل نموده است.
پژوهش درباره زندگی و اثر امیرکبیر از همان نخستین سال های مرگ او شروع شد. ماموران سیاسی و سیاحان فرنگی نخستین کسانی بودند که در این راه گام نهادند. از آن میان می توان به کنت دوگبینوی فرانسوی و گرنت واتسون انگلیسی اشاره کرد.
بعدا با به وجود آمدن جنبش رفرمیسم لیبرالی در ایران از ربع آخر سده نوزدهم ، دامنه بررسی و تحلیل از امیرکبیر و عصر او و ستایش از کار و پیکاری به میان ایرانیان جوان دوستار پیشرفت اجتماعی و آزادی ملی گسترش یافت. با طلوع انقلاب مشروطه و افول استبداد قاجاری و رواج مطبوعات و انتشارات و بسط افکار و آرای مترقیانه ، امیرکبیر بصورت سمبل ملی ایران درآمد و مدح و ثنای رسم و راه او همه جا را پر کرد.
در سال های پس از شهریور بیست، آقای دکتر فریدون آدمیت با تالیف تک نگاری نسبتا مفصل بنام «امیرکبیر و ایران» در کار پژوهش مستدل و مستند از امیرکبیر و عصر او پیش قدم شد و با نشرهای بعدی اثر خویش مفاد آنرا تجدید و تکمیل نمود و بر فواید آن افزود. تقریبا مقارن با نامبرده، آقای حسین مکی رساله گویا و خواندنی تحت عنوان «زندگی میرزا تقی خان امیرکبیر» به چاپ رسانید. پس از وفات عباس اقبال ، جزوه دانی محتوی پژوهش درباره امیرکبیر بازماند که به اهتمام آقای ایرج افشار صورت طبع پذیرفت….

فرمت کتاب : PDF

تعداد صفحات : ۴۷ صفحه

حجم فایل : ۴۷۵ کیلوبایت

لینک دانلود کتاب

پسورد فایل : www.pars-pdf.com

 


تبلیغات دانلود کتاب و PDF

تبلیغات

دانلود کتاب های فارسی به رایگان

Trackbacks/Pingbacks

  1. دانلود کتاب PDF دیوان غزلیات حافظ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۹

    […] کتاب : […]

ارسال دیدگاه