نمایشنامه صداهایی از ورای تاریکی – آریل دورفمن

نام کتاب : صداهایی از ورای تاریکی
نمایشنامه ای از آریل دورفمن

صداهایی از ورای تاریکی

آریل دورفمن از نویسندگان نام‌آشنای ادبیات آمریکای لاتین و از نسل نویسندگان بعد از دوران «شکوفایی» است. او بخش عمده‌ای از زندگی خود را صرف فعالیت‌های بشر دوستانه می‌کند و با حضور در همایش‌های جهانی حقوق بشر و سخنرانی در آنها به عنوان یکی از سرشناسان فعالیت‌های حقوق بشر مطرح می‌باشد. دورفمن ۶ مه ۱۹۴۲ در بوینس‌آیرس چشم به جهان گشود. پدرش از اهالی اودسا در اوکراین بود و در دانشگاه ریودوژانیرو اقتصاد تدریس می‌کرد. وی همچنین مولف «تاریخ صنعتی آرژانتین» است. مادرش متولد کیشنیوف پایتخت فعلی مولداوی است؛ او استاد ادبیات و مترجم کارهای «تروتسکی» بود. آنها در بوینس‌آیرس با هم آشنا شده بودند ولی در دو سالگیِ آریل به خاطر سیاست‌های نژاد پرستانه‌ی دولت آرژانتین و اینکه پدرش از مخالفان «خُوان پ‍ِرون» ، رئیس‌ جمهور آرژانتین بود به ایالات متحده گریختند.

آریل کودکی‌اش در نیویورک گذشت و آنجا بود که زبان انگلیسی را آموخت. در سال ۱۹۵۴ پدرش به خاطر گرایش‌های مارکسیستی‌ قربانی مک‌کارتیسم شد و آنها زیر فشارهای سناتور «مک‌کارتی» به ناچار پس از ده سال زندگی در آمریکا به شیلی مهاجرت کردند و آنجا ساکن شدند. او به دانشگاه شیلی رفت و بعدها در همین دانشگاه در سمت استاد کار کرد. دورفمن در سال ۱۹۶۷ هویت شیلیایی برای خود انتخاب کرد. در سال‌های ۱۹۶۸ تا ۱۹۶۹ برای تحصیلات تکمیلی به دانشگاه برکلی رفت و سپس به شیلی بازگشت. در دوران دانشجویی وارد مبارزات سیاسی شد.

در برهه‌ای از دوران دولت «سالوادور آلنده» به عنوان مشاور فرهنگی رئیس ستاد آلنده یعنی «فرناندو فلورس» فعالیت می‌کرد. در همین سال‌ها با همکاری «آرمند ماتلارت» نقدی بر امپریالیسم فرهنگی آمریکای شمالی نوشت با نام چگونه دونالد داک را بخوانیم . او به گونه‌ای معجزه‌آسا از کشتار یاران آلنده در کودتای ۱۱ سپتامبر ۱۹۷۳ جان در برد. «من اعتقاد ندارم که خدا مرا بخشید. کلا آدم تجاهل گرایی هستم؛ اما به چیزهایی مثل سرنوشت اعتقاد دارم. من قصه‌گو شدم و ۲۵ سال گذشته را به نوشتن قصه‌های شیلی به عناوین مختلف گذرانده‌ام.» پس از آن دورفمن مدتی را در آرژانتین، فرانسه و هلند گذراند و سپس به ایالات متحده آمریکا رفت و از سال ۱۹۸۴ در دانشگاه دیوک -دورهام، کارولینای شمالی- به عنوان استاد فعالیت می‌کند.
پایان‌نامه‌اش که درباره‌ی پوچی در نمایش‌های «هارولد پینتر» ‌ است و دانشگاه سانتیاگو آن را چاپ کرده‌؛ سبب شد بعدها پینتر با او دوست شود. پینتر تاثیر زیادی بر آثار، تفکر و گرایش‌های سیاسی‌اش دارد. ولی تاثیر «ژان‌ پل‌ سارتر» در شکل‌گیری اندیشه و شیوه‌ی کار دورفمن بسیار مشهود است. سارتر پرچم‌دار ادبیات سیاسی و روشنفکر متعهد است و تاثیر او بر جنبش‌های آمریکای لاتین هنوز هویداست.

دورفمن از سارتر به عنوان چراغ راهنمای خود در سال‌های انتهای نوجوانی و در تمام سال‌های پس از جوانی‌اش، یاد می‌کند. شخصیت‌های آثار دورفمن انسان‌های اگزیستانسیالیستی سارتر هستند، با همان اضطراب و تردید مداوم و شخصیت‌های ایده‌آلش همزمان مسئولیت پذیر در برابر آنچه نسبت به خود و دیگری انجام می‌دهند. در هر کجا که مشکلی انسانی را بیان می‌کند شخصیت دچار سرپیچی از اصول فلسفه اگزیستانسیالیسم سارتر است.

نزدیکی بسیاری میان شخصیت‌های آثارش با آثار سارتر مثل «مرده‌های بی کفن و دفن»، «گوشه نشینان آلتونا» یا «دست‌های آلوده»، دیده می‌شود. گذشته از این دورفمن در آثارش به جای آنکه یک دنیای آرمانی را به نمایش بگذارد همواره دردها، نقص‌ها و خطاهای جهان موجود را نشان می‌دهد و همچون یک هنرمند اگزیستانسیالیست او نیز هیچ‌گاه به ارایه‌ی راه‌حل نمی‌پردازد.
دورفمن معتقد است که نویسندگان باید سراغ داستان‌هایی بروند که حرفی برای گفتن دارند. در داستان‌ها و رمان‌های او با آدم‌هایی مسئله‌دار روبرو هستیم. آدم‌هایی که در نهادشان نیرویی نهفته است و اندیشه‌ای که آنها را به بیان درونیاتشان وامی‌دارد. وحشت و اضطراب دیکتاتوری و رنج و محنت تبعید از مهمترین درونمایه‌های آثار او هستند.

فرمت کتاب : PDF

تعداد صفحات :۳۱ صفحه

حجم فایل : ۴۰۷ کیلوبایت

لینک دانلود کتاب

پسورد فایل : www.pars-pdf.com


تبلیغات دانلود کتاب و PDF

تبلیغات

دانلود کتاب های فارسی به رایگان

هنوز دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه