همسران رضا شاه

فایل PDF درباره همسران رضا شاه به همراه عکس های خانواده پهلوی

 رضاشاه
رضاشاه در فروردین ماه ۱۲۵۶ هجری شمسی در آلاشت سوادکوه از توابع مازندران به دنیا آمد. عباسعلی خان پدر رضاخان از ابوابجمعی فوج سوادکوه بود و مرادعلی خان پدربزرگ وی هم قبلا در جنگ هرات در سال ۱۸۵۶ میلادی کشته شده بود. عباسعلی خان پدر رضاشاه دارای پنج همسر بود که رضاشاه تنها فرزند پنجمین همسر پدرش، نوش آفرین (سکینه یا زهرا) محسوب می شود.
نوش آفرین پس از مرگ شوهرش عباسعلی، در حالی که فرزندش طفلی بیش نبود، به تهران نزد برادرش می رود و چندین سال نزد وی زندگی می کند. رضا خان به واسطه ازدواج مجدد مادرش نوش آفرین، صاحب یک برادر ناتنی به نام “حدیکجان آتابای” که بعدها اسم کوچک خود را به هادی تغییر داد، شد.
در مورد ازدواج رضاخان نظرات مختلفی وجود دارد. اولین ازدواج وی با دختردایی خود مریم (صفیه، تاجماه) بود که رضاخان ۹ سال با این زن زندگی کرد تا اینکه مریم هنگام نخستین زایمان خود درگذشت و از او دختری به نام همدم (فاطمه) که بعد به  همدم‌السطلنه ملقب گردید، باقی ماند. تاج الملوک پهلوی (دومین همسر رضاخان) در مورد اولین ازدواج همسرش (رضاخان) در کتاب خاطرات ملکه مادر می گوید : ….. (برای خواندن ادامه متن و مشاهده عکس ها، فایل پی دی اف را دانلود کنید)

تعداد صفحات : ۱۱

حجم فایل : ۶۱۵ کیلوبایت

لینک دانلود کتاب

پسورد فایل : www.pars-pdf.com


تبلیغات دانلود کتاب و PDF

تبلیغات

دانلود کتاب های فارسی به رایگان

هنوز دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه