هوسهای سرخ- روانشناسی زیبایی، هوس و خیانت

کتاب هوس های سرخ - کورش رستگار

کتاب هوس های سرخ – دکتر کورش رستگار

این کتاب، سعی دارد تا با مرور پژوهشهای انجام شده در حیطه روانشناسی جنــــــــســی، به بررسی چندین رفتار جنــــــــســی در دو جنــــــــس و ارتباط آنها با یکدیگر بپردازد. زنان، تغییرات و نوساناتی را در ترجیحات و رفتارهای جنــــــــســی­شان و همگام با چرخه قاعدگی نشان می­دهند. بدین صورت که در مراحل مختلف چرخه قاعدگی، از نظر جنــــــــســی، خصایص چهره­ای، بدنی و رفتاری متفاوتی را در مردان، جذاب می­یابند. این نوساناتِ مرتبط با چرخه قاعدگی، شامل احتمال خیانت زناشویی نیز می­شود. از طرف دیگر، میزان انعطاف­پذیری جنــــــــســی در زنان بیشتر است. بدین معنی که آنها در شرایط زمانی و مکانی متفاوت، تغییرات بیشتری را در نگرشها، ارزشها و رفتارهای جنــــــــســی­شان نشان می­دهند. مسائل جنــــــــســی با مسائل زیبایی­شناختی ما آدمیان، پیوند گسست­ناپذیری خورده­ا­ند. چرا از نظر جنــــــــســی، هر جنــــــــس، بعضی از خصایص چهره­ای، بدنی و رفتاری را در جنــــــــس مقابل خود زیبا و برانگیزاننده می­یابد؟ چرا زیبایی و جذابیت، برای افراد، اینچنین شهوت­انگیز و افسونگر است؟ اصولاٌ، چرا زیبایی زیباست؟! تبیین ارتباط زیبایی و جذابیت در مردان در ارتباط با نوسانات چرخه قاعدگی و خیانت زناشویی در زنان و ریشه­های تکاملی چنین تغییرات و ترجیحاتی، از مباحث محوری این کتاب است. اینکه زیبایی و جذابیت، چه پیام­هایی را به ذهن جنــــــــســی- تکاملی ما متبادر می­کنند و اینکه آمیزش جنــــــــســی با افراد زیبا، احتمالاً چه منافع تکاملی را برای نیاکان ما و خود ما، در بر داشته و دارد.

رفتارهای نظارتی و غیرت­ورزانه نسبت به همسر در مردان، از جمله موضوعات نیازمند تبیین در روانشناسی دو جنــــــــس، است. یکی از اصول اساسی روانشناسی تکاملی، این فرض زیربنایی است که هر رفتاری که در جنــــــــس زن یا مرد وجود دارد، می­تواند نمایانگر تطابقی تکاملی برای سازش با مشکلات موجود در سیر تکاملی نیاکان انسان باشد. یکی از این چالش­های نیازمندِ سازگاری، انتخاب­ها و رفتارهای جنــــــــســیِ جنــــــــس مقابل است. بر همین اساس، بسیاری از رفتارهای انسان و از جمله رفتارهای جنــــــــســی او، ریشه­ای مرتبط با رفتارهایِ جنــــــــس مقابلش دارد. بطور نمونه، رفتارهای نظارتی و غیرت­ورزانه در مردان، هماهنگ با رفتارهای جنــــــــســی خاص در زنان مانند احتمال خیانت زناشویی و تغییرات مرتبط با چرخه قاعدگی، نوسان می­یابد. این رفتارها، به این علت در مردان بوجود آمده­اند که بعضی از مشکلات مردان مانند مشکلات مربوط به تطابق با محیط و از جمله زندگی زناشویی مانند اطمینان از والدِ فرزند خود بودن و جلوگیری از خیانت زنان را، حل کنند.

بررسی رفتارهای جنــــــــســیِ زن و مرد و نقش جنــــــــس مقابل در بوجودآمدن رفتارهای جنــــــــس دیگر، از جمله مسائلی است که می­بایست در پژوهشهای علوم رفتاری بیشتر مورد توجه قرار گیرد. همچنین نتایج این پژوهش­ها باید راهنمای قانون­گذاری، اجرا و اِعمال سیاست­گذاری­های مربوط به قوانین حقوقی مرتبط با ارتباطات دو جنــــــــس مانند قوانین مربوط به ازدواج، باشند. در پایان بخش اول این کتاب، نویسنده، به بررسی مطلوبیت یا عدم مطلوبیت نظام­ها و سبک­های مختلف ارتباطی بین دو جنــــــــس و هماهنگی آنها با واقعیتهای روانی- زیستی دو جنــــــــس، می­پردازد. در بخش دوم کتاب، فصول متعددی قرار دارند که هر یک، ارتباط یافته­ها و نظریات روانشناسی تکاملی را با سایر موضوعات و مفاهیم مهم اجتماعی، حقوقی، اخلاقی، روانشناختی و جنــــــــســی، با تمرکز بر مسائل جنــــــــســی، مرور می­کند. عشق، ازدواج، تعارضات و خیانت زناشویی، قانون، اخلاق، مذهب و فمنیسم از آن جمله­اند. در فصل آخر، شما به تعدادی از دلایل هشیار و ناهشیاری که باعث بروز مقاومت در ما نسبت به پذیرش حقایق علمی و از جمله یافته­های روانشناسی جنــــــــســی- تکاملی می­شوند، پی می­برید. همه فصول، بطور جذاب و روان نوشته شده­اند و قطعاً هر کدام از آنها، جواب تعدادی از سئوالات شما در زمینه­های مختلف را می­دهند.

عناوین فصول این کتاب:

بخش اول

فصل اول: چرخه قاعدگی و تغییر در ترجیحات و رفتارهای جنــــــــســی زنان

فصل دوم: انعطاف­پذیری جنــــــــســی و تفاوتهای بین دو جنــــــــس در آن

فصل سوم: مفاهیم اساسی تکامل و فرایندهای تکاملی در روانشناسی تکاملی

فصل چهارم: ریشه­های تکاملی رفتارهای جنــــــــســی در دو جنــــــــس

فصل پنجم: بکارگیری و بحث در یافته­ها و نظریات روانشناسی جنــــــــســی- تکاملی

بخش دوم

فصل ششم: تفاوتهای دو جنــــــــس در رفتارهای جنــــــــســی، نسبت جنــــــــســی و ارتباطات پیش از ازدواج

فصل هفتم: عشق، ازدواج، تعارضات زناشویی و خیانت

فصل هشتم: روانشناسی تکاملی، قانون، اخلاق، مذهب و فمنیسم

فصل نهم: روانشناسی تکاملی و تعامل با سایر رویکردها و حوزه­های روانشناسی

فصل دهم: روانشناسی تکاملی، زیبایی و تبعیضات ناشی از جذابیت

فصل یازدهم: چالش­های روانشناسی تکاملی و آینده پیشِ روی آن به عنوان یک رشته علمی

 

دانلود کتاب : هوس های سرخ –  روانشناسی زیبایی، هوس و خیانت

آدرس فیسبوک کتاب: facebook.com

 

برچسب‌ها: روانشناسی زیبایی، روانشناسی هوس، روانشناسی خیانت، روانشناسی بی­وفایی، انعطاف­پذیری جنــــــــســی، تعارضات زناشویی، خیانت زناشویی، بی وفایی زناشویی، تفاوتهای دو جنــــــــس در رفتارهای جنــــــــســی، چرخه قاعدگی، خیانت، رفتار جنــــــــســی، ارتباطات پیش از ازدواج، عشق، زناشویی، فمنیسم، روانشناسی جنــــــــســی، ارتباط جنــــــــســی، ارتباط دو جنــــــــس، ارتباط زن و مرد، ارتباطات جنــــــــســی، ارتباطات زنان و مردان، ازدواج، تکامل، تکاملی، جنــــــــســی، داروین، داروینی، روان‌شناسی، روان‌شناسی اجتماعی، روانشناسی ارتباط جنــــــــســی، روانشناسی ارتباطات جنــــــــســی، روانشناسی ازدواج، روانشناسی تکاملی، روانشناسی جنــــــــســی، روانشناسی جنــــــــســی زنان، روانشناسی جنــــــــســی مردان، روانشناسی زن، روانشناسی زنان، روانشناسی عشق، روانشناسی مرد، روانشناسی مردان، عشق، غیرت، غیرت ورزی، نظریه تکامل، روانشناسی اخلاق، کوروش رستگار

کتاب هوس های سرخ - کورش رستگار

کتاب هوس های سرخ – کورش رستگار


تبلیغات دانلود کتاب و PDF

تبلیغات

دانلود کتاب های فارسی به رایگان

۲ پاسخ to “هوسهای سرخ- روانشناسی زیبایی، هوس و خیانت”

 1. ابراهیم
  ۱۳۹۲/۰۹/۱۲ در ۲۳:۵۲ #

  با سلام، ممنون عالی بود…

 2. علی
  ۱۳۹۲/۱۰/۱۳ در ۱۵:۵۱ #

  این کتاب را باید همه و همه اعم از صاحب نظران، صاحب منصبان، قانون گذاران، محققان، دانشجویان، زنان و مردان، دختران و پسران و …. بخوانند تا به بخشی از از علت چرایی این همه تعارض بین دو جنس و اینکه چرا روابط دو جنس، در دنیای کنونی و از جمله جامعه خودمان، تا این حد، تیره و تار و قطعاً اگر همینطور پیش رود بسیار ناخوش آتیه خواهد بود، پی ببرند.
  از نویسنده بسیار بسیار بسیار و از سایت پارس پی دی اف هم بسیار ممنون هستم که این کتاب را در اختیار جامعه ای قرار داندند که در آن علم اصیل و حقیقی و به زبان فارسی به دشواری قابل دسترس است.

ارسال دیدگاه