کتاب سفر مازندران و وقایع مشروطه

نام کتاب : سفر مازندران و وقایع مشروطه
غلامحسین افضل الملک
به کوشش حسین صمدی

کتاب سفر مازندران و وقایع مشروطه

دیباچه

مازندران، سرزمین باران و راز و رمز است. دیاری نمناک و مملو از رود و جنگل و کوه. باران هرچند مژده سرسبزی و شکوفایی اقتصاد می دهد اما، خود غارتگریست غدار!
ریزش پیاپی باران و رطوبت همیشگی ویرانگر یادمانهای تاریخی است. بسا آثار کهن و کتابهایی که می توانستند واگویه گذشتگان باشند ز لطف این موهبت طبیعت!! چنان نا پیدایند که گویی هرگز نبوده اند.
در سرزمینی که ساختمان چند دهه اخیر ان همآغوش خزه و سبزه و انجیلی است و آجر مصالحش از نم و باران زهم وارفته، تصور سالم یافتن بناهای قدیمی خیالی بیش نیست. کتاب نیز دچار همین بلاست. خاک نمور این دیار، و باران کی میگذارد نسخه ای در دل ان محفوظ بماند.
شاید بگویند : کتاب را با خاک چه کار ؟!
کاش این سرزمین – این خاک – سخن می گفت و زنجموره های خویش را پنهان نمی کرد و می گفت که چه ها رفته بر او …
هجوم بیگانگان و ستم خودی، تبر به دوشان مازندران را هماره رنج می داد و بس و این مردم، کتاب ها و هستی خویش را به خاک امانت داده و خود به بیشه و کوه بهر ستیز می رفتند، رفتنی که اکثرا بازگشتی بر ان متصور نبود.
یغماگران هر انچه خواستشان بود می کردند، خانه ها سوخته و خراب، کشتزاران لگدمال پیادگان و سم ستوران، و امانت در خاک همچنان پنهان. و زان پس، باران هرچه را مانده به جا، با فراغت می شست و باز هم خاک، سرسبز و لطیف و بکر، انسان که گویی هیچ نشد.
چه بگوید خاک، زین جهنم سبز و چه کند مازندرانی تشنه دانستن ؟
دیر مانی‌ست که دانست چه کند. هرچه مربوط به تاریخ خاک اوست می خواند و بازهم خواهان است و این است راز پیوند تبری و کتاب. همین انگیزه مرابس که در این قحط سال امید، جستجوی چندساله نشان از بی نشان ها را با انتشار این کتاب اغاز کنم، باشد که یاران این سرزمین نیز چنین کنند.
سفرنامه حاضر بیانگر رخدادهایی است که بخشی از ان تاکنون پنهان مانده بود و افضل الملک که به عنوان ریاست دفتر ایالتی مازندران به این سفر دست یازیده و مدتی در این دیار اقامت کرده بود به خوبی ما را از چند و چون حوادث آگاه می کند.

فرمت کتاب : PDF

تعداد صفحات : ۶۷

حجم فایل : ۷۷۰ کیلوبایت

لینک دانلود کتاب

پسورد فایل : www.pars-pdf.com


تبلیغات دانلود کتاب و PDF

تبلیغات

دانلود کتاب های فارسی به رایگان

هنوز دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه