کتاب مختصری درباره تاریخ مزدک

نام کتاب : مختصری درباره تاریخ مزدک
تالیف : پرتو علوی

مزدک (بافتح میم وزای ساکن) اسم شخصی بوده که در اوایل عهد قباد ساسانی (۴۳۱-۴۸۸ میلادی) می زیست. پدر خسرو انوشیروان مذهبی آورد که اصول آن با اصول سوسیالیسم از خیلی جهات شباهت تام داشت و بنای آن بر اشتراک مال و عیال بوده است. مزدک در مدت اندک پیرو بسیار پیدا نمون و حتی خود قباد هم تابع کیش اون گردید.
ولی چندی بعد قباد از تخت سلطنت مخلوع گشته و برادر وی جاماسب به جای وی نشست (۴۹۸-۴۹۶ میلادی) قباد دوباره با کمک پادشاه هیا طله و با مردانگی و اقدامات زرمهر از بزرگان بسلطنت رسید ولی پسر وی خسرو (انوشیروان) همان در دوره ولیعهدی خود ؟( در اواخر سال ۵۲۸ یا اوایل ۵۲۹ میلادی) مزدک و مزدکیان را عرصه هاک و دمار ساخت و آن دین و مذهب را برانداخت ولی باز مدتها کسانی که در خفا معتقد بدان مذهب بودند در پی خیالات خود بوده و به اسمهای مختلف مکرر اسباب آشوب فراهم آوردند و بارها برای خلفای عباسی اسباب زحمت شده و جنگها کردند تا بالاخره در عهد المعتصم بالله (۲۱۸-۲۲۷) شکست خوردند و اگرچه باز تا حدود ۳۰۰ گاه بگاه سری میجنبانیدند ولی در واقع دیگر کارشان ساخته و بقول معروف کلکشان کنده بود.
این بود بطور مختصر تاریخ مزدک چنانچه رویهمرفته از کتاب تاریخی که در دست است استنباط می شود. مقصود ما در اینجا، وارد شدن در جزییات است که بوسیله قراین و مقایسه و استدلال سعی می کنیم شاید بتوانیم بعضی حقایق و مطالب راجع بموضوع خود را روشن نمائیم.

فرمت کتاب : PDF

تعداد صفحات : ۵۴

حجم فایل : ۳۶۰ کیلوبایت

لینک دانلود کتاب

پسورد فایل : www.pars-pdf.com


تبلیغات دانلود کتاب و PDF

تبلیغات

دانلود کتاب های فارسی به رایگان

هنوز دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه